SF kaviár

SF Caviar

 

Co je to kaviár?

Kaviár, přesněji řečeno černý kaviár, jsou mírně nasolené jikry jeseterovitých ryb, které se získávají z pohlavně dospělých samic – jikernaček – v období krátce před výtěrem velmi nevybíravou metodou. Ryba je zabita, její vaječníky vyňaty a z nich se separují jednotlivé jikry, které se dále promývají, solí a balí. Doposud se kaviár získával tímto způsobem, který byl pro rybu fatální. Protože jsou jeseteři dlouhověké ryby, dosahují pohlavní dospělosti v závislosti na druhu ve věku 5–25 let. Tak dlouhou dobu je nutné čekat, než získáte jikry pro výrobu kaviáru, což vysvětluje i relativně vysokou cenu kaviáru na trhu. Vědcům na Fakultě rybářství a ochrany vod se ale podařilo vymyslet nový způsob získávání kaviáru, aniž by se ryba musela usmrtit. K jeho výrobě na fakultě používáme především jikry jesetera sibiřského (Acipenser baerii) nebo jesetera ruského (Acipenser gueldenstaedtii ), v budoucnu se ale přidají i další druhy. Jikry z jikernačky získáváme velmi šetrnou metodou jako při umělém výtěru a následně je pomocí speciální technologie, založené na fyzikálním procesu a využití kuchyňské soli, přeměníme na prvotřídní kulinářský produkt. Mimochodem jsme jediní na světě, kteří takto kaviár produkují a navíc jediní, kdo kaviár v České republice vyrábí. Číslo naší licence pro výrobu kaviáru je CZ-CITES-01.

Vzhledem k tomu, že jikernačky nejsou během tohoto procesu usmrceny, použili jsme jako hlavní motiv ochranné známky našeho kaviáru spojení: kaviár přátelský k jeseterům – Sturgeon Friendly Caviar.

Za rok na fakultě vyrobíme přibližně 10-20 kilogramů Sturgeon Friendly kaviáru. Celý proces je přísně tajný. To jakým způsobem výroba probíhá, ví jen hrstka zasvěcených odborníků.

 

Při výrobě našeho kaviáru jsou dodržovány nejvyšší hygienické standardy

 

Značení kaviáru

Každé balení našeho kaviáru je značeno jednorázovým kolkem, který Vám poskytne všechny důležité informace.
Především druh jesetera, ze kterého je kaviár vyroben. Dále rok výroby, číslo schváleného výrobce a výrobní šarži.

BAE/C/CZ/2017/CZ-CITES-01/1701